Darmowa dostawa od 299 zł

.

Szukaj

Są kolorowe, mają najwymyślniejsze zapachy, ciekawe kształty i są tanie – dlatego mogłoby się wydawać, że świeczki z parafiny to najlepszy wybór. Jednak wystarczy przyjrzeć się im bliżej, aby czar prysł. Alternatywą dla nich są świece z wosku rzepakowego. Dowiedz się, jakie czym różnią się od siebie te dwa surowce i zdecyduj, który z nich chciałbyś wykorzystywać we własnym domu. 

Bezpieczeństwo wykorzystywania świec z parafiny i wosku pszczelego 

Świeca parafinowa

To, że świeca z parafiny ma miłą, przyjemną woń i może wprawiać w dobry nastrój, niekoniecznie powinno być powodem, aby jej używać. Ten syntetyczny, sztuczny surowiec może wyrządzić wiele złego zdrowiu.

Parafinę wytwarza się z ropy naftowej, ze smoły węgla brunatnego, ze smoły łupkowej, torfu albo w sposób syntetyczny. Jednak często do produkcji świec wykorzystuje się – ze względów ekonomicznych – taką, która jest odpadem. Stanowi ona produkt uboczny procesu rafinacji ropy, dlatego w pewnych warunkach (np. gdy jest palona) staje się zagrożeniem dla człowieka.

Podczas palenia świeczek parafinowych do powietrza przedostają się:

  • toluen – to substancja toksyczna dla organizmu człowieka. Jego wdychanie szkodzi układowi oddechowemu, odpornościowemu, rozrodczemu, a nawet nerwowemu. Toluen może mieć też wpływ na płód rozwijający się w organizmie matki – stała ekspozycja na tę substancję grozi m.in. opóźnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego. Ponadto jego wdychanie może skończyć się bólem i zawrotami głowy;
  • benzen – to związek silnie kancerogenny.

 

Innymi szkodliwy dla zdrowia substancjami uwalnianymi podczas spalania świecy parafinowej są acetaldehyd, formaldehyd oraz acroleina. Takie świeczki mogą stanowić poważne zagrożenie dla człowieka – zwłaszcz, że zwykle na stole, parapecie pali się ich kilka sztuk. Ponadto zapala się je przede wszystkim wieczorami, kiedy okna są zamknięte – w ten sposób trujące opary na długo pozostają w pomieszczeniu.

 

Świeca z wosku rzepakowego

Taką świeczkę możesz palić bezkarnie, jeśli chodzi o twoje zdrowie. Podgrzany, spalany wosk nie emituje żadnych toksycznych substancji i jest całkowicie bezpieczny dla człowieka. Dzieje się tak, gdyż jest to w pełni naturalny surowiec – powstający w procesie uwodornienia oleju tłoczonego z nasion rzepaku. 

 

Kwestie ekologii

Parafina to wosk ropopochodny – nie jest to surowiec odnawialny. Ponadto jej produkcja wiąże się z zanieczyszczeniem oceanów i mórz oraz powoduje zubożenie żyjącej w nich fauny i flory. Dlatego chcąc zmniejszyć popyt na niemające wiele wspólnego z ekologią tanie świece parafinowe, a co za tym idzie ich produkcję, warto zrezygnować z ich kupowania.

W opozycji do parafiny stoi wosk rzepakowy. To w pełni naturalny surowiec, którego produkcja nie skutkuje uszczerbkiem dla środowiska. Ponadto wosk rzepakowy jest biodegradowalny i rozkłada się samoczynnie. 

 

Co odpowiada za walory zapachowe świec z wosku rzepakowego i z parafiny?

Najpiękniej pachnąca świeca może być niemal zabójcza dla zdrowia. Niestety do tych, które powstają z parafiny, często dodawane są sztuczne aromaty zapachowe. Jak można się domyślić, ich spalanie powoduje uwalnianie się toksyn do powietrza. 

Dotyczy to chociażby limonenu – dodatku zapachowego odpowiadającego za przyjemną cytrusowa woń. Podczas jego spalania w powietrzu pojawia się formaldehyd – dzieje się tak, gdyż wchodzi on wtedy w reakcje z ozonem. Substancja ta może wywoływać łzawienie, zaczerwienienie oczu, a ponadto osadza się w oskrzelach i podrażnia drogi oddechowe.

W świecach z wosku rzepakowego znajdują się kompozycje z naturalnych składników. Są one restrykcyjnie dobierane, bezpieczne dla zdrowia, czego potwierdzeniem jest chociażby certyfikat IFRA. Zapachem takiej świecy można cieszyć się bez obaw, że ma ona szkodliwy wpływ na organizm.

 

Długość palenia świec

Ceny wielu świec z parafiny są równe lub niewiele niższe od tych, które powstają z wosku rzepakowego. Natomiast czas ich palenia się jest różny. Naturalny wosk pali się dłużej od parafinowego, dlatego wybierając wykonaną z niego świecę, można przez wiele godzin cieszyć się pięknym blaskiem i zapachem.

 

Wygląd świec zapachowych

To, które świece lepiej wyglądają, jest indywidualną kwestią. Jednak szkło, w którym znajduje się świeca z parafiny, może szybko przestać wyglądać efektownie. Jest to bardzo prawdopodobne, gdyż podczas jej spalania wytwarza się sadza, która osadza się na szklanych ściankach. Po wypaleniu takiej świecy trudno pozbyć się jej ze szkła, w efekcie czego, nadaje się ona do wyrzucenia.

Problem ten nie dotyczy zapachowych świeczek z wosku rzepakowego. Szklane ścianki, w których znajduje się świeca, zawsze prezentują się estetycznie.

Pamiętaj, że twoje zdrowie, bezpieczeństwo i otaczające cię środowisko to bezcenne wartości – możesz o nie dbać, troszcząc się o wybór przedmiotów, dekoracji, gadżetów, których używasz. Dlatego nie daj się skusić niskiej cenie i świadomie wybieraj świece zapachowe do swojego domu czy biura.