Darmowa dostawa od 299 zł

.

Szukaj

 

Są kolorowe, eleganckie i mają intensywną, przyjemną woń, więc oznacza to, że muszą być szkodliwe – niestety takie błędne przekonanie odstrasza wiele osób od wyboru świeczek zapachowych. Jednak ci, którzy chcą cieszyć się relaksującym, świeżym albo nieco bardziej słodkim aromatem w domu, mogą postawić na naturalne produkty. Wyjaśniamy, dlaczego nie należy obawiać się czy świece zapachowe są szkodliwe – jeśli powstają z przyjaznych człowiekowi surowców.

 

Świeczka świeczce nie równa

Umilają jesienne wieczory i niezależnie od pory roku wnoszą do salonów, sypialni nastrój sprzyjający błogiemu wypoczynkowi – właśnie dlatego świeczki zapachowe zyskały tak wielu miłośników. Mimo tego są tacy, którzy obawiając się o swoje zdrowie, unikają takich produktów.

Należy jednak wystrzegać się tylko takich świec, które są tworzone ze szkodliwych, toksycznych surowców. Dlatego, zanim jedna z nich znajdzie się w twoim koszyku na zakupy, sprawdź, z czego jest wykonana. Dotyczy to zarówno samej świecy, jak i dodatków zapachowych.

Unikaj tych z nich, które są wykonane z parafiny. Jest to produkt uboczny powstający podczas procesu rafinacji ciężkich frakcji ropy naftowej. Powstaje on także z torfu oraz ze smoły łupkowej. Taka świeczka – zapachowa czy nie – już kilka chwil po zapaleniu zaczyna emitować szkodliwe, rakotwórcze substancje:

  • benzen – może on przyczynić się do uszkodzenia układu nerwowego i szpiku kostnego, a w efekcie do białaczki;
  • toluen – ten związek chemiczny może wywoływać bóle i zawroty głowy. Podejrzewa się też, że może być niebezpieczny dla dziecka rozwijającego się w łonie matki.

Dlatego biały, kremowy kolor świecy nie zawsze sugeruje, że jest ona naturalna i bezpieczna dla zdrowia. Przed jej zakupem należy uważnie przeczytać jej skład.

Niebezpieczna woń świeczek zapachowych

Świece mogą pachnieć wanilią, cytrusami, lasem, słodko, owocowo lub bardziej świeżo. Aby było to możliwe, tworzy się oryginalne kompozycje zapachowe – jednak nie zawsze ze składników, które są bezpieczne dla zdrowia.

Czujność należy zachować, jeżeli świeczka zapachowa kosztuje kilka lub kilkanaście złotych. Może to sugerować, że za jej zapach są odpowiedzialne syntetyczne aromaty, które podczas spalania uwalniają do powietrza toksyczne substancje – np. formaldehyd. To gaz, który jest klasyfikowany jako rakotwórczy. Może on też wywoływać podrażnienia oczu, oskrzeli, napady kichania. Formaldehyd uwalnia się do powietrza podczas spalania m.in. limonenu – jest to sztuczny aromat cytrynowy często wykorzystywany do produkcji świec.

Jakich jeszcze świeczek zapachowych unikać?

Wiedząc, że do produkcji zapachowej świecy wykorzystano rakotwórcze surowce, trudno się zrelaksować. Dlatego wybierając takie dodatki do swojego mieszkania czy domu, zwróć również uwagę, aby:

  • miały one naturalny kolor – zrezygnuj z kupowania zielonych, turkusowych czy fioletowych świec. Takie odcienie sugerują, że do ich produkcji wykorzystano sztuczne barwniki;
  • znajdował się w nich odpowiedni knot – producenci tanich świec zapachowy często umieszczają w nich knoty, które mają ołowiany rdzeń. Po jego zapaleniu do powietrza zaczynają przedostawać się toksyczne dla człowieka substancje.

Jakich świec zapachowych możesz używać bez obaw o zdrowie?

Zdrowie jest bezcenne, dlatego warto otaczać się przedmiotami, które w żaden sposób mu nie zagrażają. Takie będą pachnące świece z wosku rzepakowego. 

Powstają one z oleju tłoczonego z rzepaku, który następnie przechodzi proces uwodornienia, jest podgrzewany do wysokiej temperatury, dzięki czemu zmienia stan skupienie na stały. W ten sposób produkuje się wosk, który:

  • podczas spalania nie uwalnia do powietrza toksycznych dla człowieka substancji;
  • jest biodegradowalny i przyjazny dla środowiska;
  • wyróżnia się doskonałymi parametrami, jeśli chodzi o zdolność do przewodzenia zapachu – wykonane z niego świeczki uwalniają przyjemny aromat nawet wtedy, gdy nie są zapalone;
  • ma gładką strukturę.

Świece rzepakowe, które powstają w naszej pracowni, są wzbogacane bezpiecznymi dla zdrowia zapachy. Potwierdzeniem tego jest otrzymany przez nie certyfikat IFRA. Jest on zarezerwowany tylko dla substancji zapachowych, które nie szkodzą środowisku i człowiekowi.

Nie musisz rezygnować z tego, aby relaksować się przy blasku pachnącej świecy i koić zmysły jej zapachem. Wystarczy, że wybierzesz produkt, który zadba o twoje samopoczucie, nastrój w twoim domu, a jednocześnie nie będzie stwarzał ryzyka problemów ze zdrowiem.