DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ

.

Szukaj

Oleje jadalne, pasza dla zwierząt lub wosk do świec zapachowych — to m.in. te surowce zawdzięczamy kwitnącemu na żółto rzepakowi porastającemu wiosną pola uprawne. Rzepak jest rośliną o wielu zastosowaniach. Jak udaje się z niego uzyskać wosk rzepakowy? Jakie ma on właściwości i dlaczego właśnie z wosku rzepakowego zdecydowaliśmy produkować nasze świece zapachowe?

Z CZEGO JEST WOSK RZEPAKOWY?

Podczas wiosennych podróży po Polsce doskonale znanym wszystkim jest krajobraz kwitnących na żółto pól uprawnych. To właśnie na nich uprawia się rzepak, czyli roślinę oleistą należącą do rodziny kapustowatych. Rosnącą nawet do 160 cm wysokości roślinę najczęściej uprawia się do produkcji olei jadalnianych — najpopularniejszym z nich jest olej rzepakowy, margaryna i inne tłuszcze kuchenne. Wykorzystuję się go również do produkcji paliw do silników wysokoprężnych, do produkcji pokostu, czy paszy dla zwierząt. Mniej znanym, jednak dla nas niezwykle ważnym surowcem, który produkowany jest z rzepaku to nasz wosk do świec. Co ciekawe, ze względu na dużą powierzchnię upraw roślina ma bardzo duże znaczenie w pszczelarstwie. W procesie produkcyjnym rzepaku nie ma niebezpieczeństwa nadmiernej produkcji rolnej, gdy nie stosuje się intensywnych procesów.

JAK POWSTAJE WOSK RZEPAKOWY?

Wosk rzepakowy produkowany jest w wyniku ekstrakcji oleju roślinnego z nasion rzepaku, następnie jest on poddawany procesowi uwodornienia polegającemu na zmianie oleju rzepakowego w wosku. Jest to proces, w którym oleje nienasycone są podgrzewane do temperatury 140-225 stopni za pomocą katalizatora niklowego i zamieniają się w oleje nasycone, a ich stan skupienia z ciekłego zmienia się w stały. Podczas całego procesu mieszanina musi być równomiernie mieszana tak, aby dokładnie wymieszać wodór z olejem. W ten sam sposób produkowana jest również margaryna.

WŁAŚCIWOŚCI WOSKU RZEPAKOWEGO 

Wosk rzepakowy ma doskonałe właściwości przewodzenia zapachu. Zarówno na zimno, gdy świeca nie jest zapalona, jak i na ciepło, gdy świeca się pali – w obu przypadkach intensywnie oddaje jej zapach. Wosk rzepakowy nie zawiera składników pochodzenia zwierzęcego oraz ma właściwości gwarantujące czyste, powolne spalanie się świecy w optymalnym tempie i temperaturze. Dzięki europejskiej produkcji transport wosku generuje mniejszy ślad węglowy związany z dostarczeniem surowca do naszej pracowni. Wosk rzepakowy jest wegański, biodegradowalny, wolny od pestycydów i GMO, dodatkowo nie jest testowany na zwierzętach. Świeca zapachowa z wosku rzepakowego podczas spalania nie uwalnia żadnych niebezpiecznych dla zdrowia i środowiska związków chemicznych.

Ze względu na zrównoważony sposób produkcji, europejskie uprawy i wyjątkowe właściwości to stosowanie wosku rzepakowego w naszych świecach zapachowych było dla nas decyzją oczywistą. Mimo że praca z tym woskiem jest dużo trudniejsza, niż z woskiem sojowym to chcemy gwarantować produkty, które będą powstawały w możliwe jak najbardziej ekologiczny sposób.