DARMOWA DOSTAWA OD 299 ZŁ

.

Szukaj

Co może być bardziej przyjemnego podczas wieczornego relaksu niż delikatnie palący się płomień, wyjątkowy nastrój i ulubiony zapach unoszący się w powietrzu? Nic więc dziwnego, że świece zapachowe można spotkać niemal w każdym domu. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, z czego produkowane są świece zapachowe.

Wybór surowców, z jakich robione są świece zapachowe, może przyprawić o zawrót głowy. Parafinowe, stearynowe, ekologicznie sojowe czy rzepakowe? Jaka jest różnica między nimi. Czy niektóre są one szkodliwe dla nas i środowiska? W poniższym poście przybliżymy każdy z surowców i ułatwimy (a przynajmniej taką mamy nadzieję) decyzję związaną z wyborem odpowiedniej świecy zapachowej.

RODZAJE ŚWIEC zapachowych

PARAFINA – najpopularniejszy i najtańszy surowiec wykorzystywany do produkcji świec zapachowych. Najczęściej pozyskiwana jest z ropy naftowej lub smoły węgla brunatnego. Podczas spalania świeca parafinowa emituje do powietrza m.in. benzen i toluen, czyli niesamowicie niebezpieczne dla zdrowia związki chemiczne. Fakt, że świece zapachowe palimy w domu, nawet przez kilka godzin powoduje, że owe substancje wdychamy bardzo długo. Konsekwencją długotrwałego używania świec parafinowych mogą być problemy z układem oddechowym, krwionośnym, nerwowym i immunologicznym. Wdychanie spalin świecy parafinowej można porównać z wdychaniem spalin z samochodu. Czy potrzeba więcej powodów, dlaczego nie powinno się ich używać? Zdecydowanie, nie.

STEARYNA – mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych z kwasami nienasyconymi. Produkowana jest z surowca pochodzenia zwierzęcego, czyli tłuszczów zwierzęcych – najczęściej tłuszczu wołowego lub surowców roślinnych np. oleju palmowego. Oprócz produkcji świec stearyna stosowana jest jako składnik żywności, kosmetyków, czy wyrobów przemysłowych.

WOSK SOJOWY – od kilku lat świece zapachowe z wosku sojowego cieszą się ogromną popularnością. Jest ekologiczną alternatywą dla parafiny i stearyny, a podczas jego spalania nie są wytwarzane żadne szkodliwe dla zdrowia substancje. Wosk sojowy gwarantuje jasny płomień i wydłużony czas spalania. To wszystko brzmi dobrze, jednak nikt nie mówi o tym, w jaki sposób produkowany jest wosk sojowy. Soja uprawiana jest głównie w Ameryce Południowej. W związku z bardzo dużym zapotrzebowaniem związanym z wykorzystywaniem soi w gospodarce pod jej uprawę wycinane są lasy w Amazonii. Sposób uprawy soi często przebiega w sposób niezrównoważony. Dodatkowo warto pamiętać, że w dzisiejszych czasach większość soi jest modyfikowana genetycznie. Dlatego, na pozór świece sojowe wydają się ekologiczne, to tak naprawdę sposób pozyskiwana soi z ekologią ma niewiele wspólnego.

WOSK RZEPAKOWY – mimo że jest mniej popularny niż wosk sojowy, to jest od niego dużo bardziej ekologiczny. Wosk rzepakowy jest rzadziej wybierany przez producentów świec zapachowych ze względu na większą trudność związaną z produkcją świec z tego surowca. Wosk rzepakowy jest surowcem w 100% naturalnym, wegańskim, biodegradowalnym i wolnym od GMO. Podczas spalania świeca zapachowa z wosku rzepakowego pali się czystym, jasnym płomieniem, nie kopci, dobrze przewodzi zapach, a przede wszystkim nie wytwarza żadnych niebezpiecznych dla człowieka i środowiska związków chemicznych. Wosk rzepakowy używany przez nas do produkcji świec nie jest testowany na zwierzętach, a pozyskiwany jest z roślin uprawianych w Europie w zrównoważony sposób. Dzięki europejskiej produkcji transport wosku generuje mniejszy ślad węglowy związany z dostarczeniem surowca do naszej pracowni. 

ODPOWIEDZIALNA DECYZJA

W związku z coraz większą świadomością związaną z decyzjami zakupowymi, jakie podejmujemy, nawet świecę zapachową powinniśmy wybrać odpowiedzialnie. Decyzja ma realny wpływ na nasze zdrowie, naszych bliskich i środowisko. Mamy nadzieję, że po tym poradniku wybór odpowiedniej dla Ciebie świecy zapachowej będzie dużo łatwiejszy.